Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Menu
Producenci
Wysyłka za granicę - PayPal lub przelew zagraniczny
 
PayPal Logo

Wysyłamy książki także do klientów za granicą. Przyjmujemy płatności przez PayPal lub przelewami zagranicznymi

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Wydarzenia

15-17.10.2020 Noc Księgarń

19.09.2020-25.09.2020 Tydzień z prozą polską

Tym razem omówimy szczegółowo, pokażemy i porozmawiamy o książkach z działu "Proza polska". Z czym nam się kojarzą książki polskich autorów, czy to przykre wspomnienia lektur szkolnych, czy też emocjonująca lektura współczesnych pisarzy? A może coś innego? Na prawie 2000 tytułów z naszego sklepu internetowego obowiązuje w tym tygodniu rabat -10%. W antykwariacie stacjonarnym czekają regały pełne starszych, nowszych i całkiem nowych książek naszych rodzimych autorów. Zapraszamy do oglądania i rozmów od poniedziałku do piątku w godzinach 10-18, w soboty 10-15.

Tu link do sklepu: link.

LinkedIn

#antykwariat #książki #toruń #księgarnia #kameralnaksięgarnia #toruńskiantykwariat #antykwariatksięgarski #ulicaWysoka16 #kupujlokalnie #buylocal #indiebookshop #bookstore #buchhandlung #wysoka16

#książkiużywane #stareksiążki #oldbooks #promocja #toruńskastarówka #dobremiejsce #księgarniakameralna

#bookshop #secondhandbookshop #pachnieantykwariatem #literatura #proza #polska #prozapolska #literaturapolska #współczesna

11.09.2020-18.09.2020 Tydzień z Kryminałami

18.09.2020

Tydzień z Kryminałami w antykwariacie kończy się dziś.
W naszym sklepie internetowym :
do końca dnia (piątek 18.09) trwa jeszcze obniżka na wszystkie tytuły w tej kategorii o 10%. Aktualnie to ponad 400 tytułów starszych i nowszych książek, polskich i zagranicznych autorów, znanych i nie znanych. Korzystając z rabatu jeszcze tylko dziś można zaopatrzyć się w zapas lektur na jesienne i zimowe wieczory. Zachęcamy!

17.09.2020

Kolejny dzień Tygodnia z Kryminałami.
Czy kryminały to książki, do których się wraca? Czy czytamy jeden tytuł po kilka razy? Czy jednorazowa lektura to dość jeśli chodzi o ten gatunek prozy?
Po przeczytaniu książki wiemy już przecież kto zabił i dlaczego. Odchodzi więc ważny aspekt przyjemności czytania kryminału, czyli dreszczyk emocji towarzyszący wyjaśnianiu się zagadki. Z drugiej strony, jeśli darzymy sympatią bohaterów czy mamy chęć jeszcze raz prześledzić akcję, to czemu nie przeczytać książki ponownie? A może sami chcemy napisać kryminał? Wtedy wielokrotne czytanie tej samej książki jest nawet wskazane, jednak tylko w przypadku dobrych książek uznanych autorów. Jeśli się wzorować, to na najlepszych:)
Które kryminały czytaliście więcej niż jeden raz? A może jakieś tytuły już znane planujecie ponownie przestudiować? Jakie to książki?
A jutro (ostatni dzień Tygodnia z Kryminałami) zajmiemy się okładkami tych książek.
Nasza oferta kryminalna jest tutaj: Kryminał.

LinkedIn

 

16.09.2020

To może dziś taki niebezpieczny temat do rozważań: jak się ma czytelnictwo kryminałów wśród profesji w nich opisywanych: profilerów, detektywów, prokuratorów i samych kryminalistów? Czy mają na co dzień tak dosyć tej tematyki, że dla relaksu czytają coś całkowicie innego? Czy może czytają kryminały i dobrze się przy tym bawią? Może stają się autorami, a przynajmniej inspiratorami dla opisywanych przez autorów historii? Ciekawe jak to jest.... Jeśli macie na ten temat jakieś przemyślenia, chętnie przeczytamy i porozmawiamy choćby w komentarzach.
 
Swoją drogą ciekawe, czy ktoś badał zjawisko inspiracji opisami zbrodni w książkach i w drugą stronę: czy autorzy napisali swoje powieści całkiem z własnej fantazji czy się czymś inspirowali...
 
Na pewno literatura faktu i archiwa dostarczają materiału aż nadto na napisanie powieści. Po literaturę faktu zapraszamy do antykwariatu, może znajdziecie coś, co stanie się początkiem Waszej książki...
 
Po kryminalne historie dawne i nowsze zapraszamy do naszego antykwariatu w Toruniu przy ulicy Wysokiej 16 (parter, stary antykwariat) oraz do naszego sklepu internetowego.
 
 
#antykwariat #książki #toruń #księgarnia #kameralnaksięgarnia #toruńskiantykwariat #antykwariatksięgarski
#ulicaWysoka16 #kupujlokalnie #buylocal #indiebookshop #bookstore #buchhandlung #wysoka16
#książkiużywane #stareksiążki #oldbooks #promocja #toruńskastarówka #dobremiejsce #księgarniakameralna
#bookshop #secondhandbookshop #pachnieantykwariatem #kryminały #kryminał #crime #krimi

15.09.2020

O kryminałach ciąg dalszy. Dziś o dwóch punktach widzenia, z których patrzymy w antykwariacie na wszystkie książki, nie tylko kryminały. To punkt widzenia czytelniczki i antykwariuszki.
 
Nie ma co udawać, kryminał to nie jest mój ulubiony gatunek prozy. Ale to nie przeszkadza od czasu do czasu zaczytać się w jakiejś tego typu powieści. Ambitne zadanie, które kiedyś wyznaczyłam sobie ja (antykwariuszka Aldona), żeby przeczytać po kilka tytułów z klasyki gatunku: Agathy Christie, Arthura Conan-Doyla, Georgesa Simenona, Erle'a Stanleya Gardnera niestety nie wypaliło. Przynosiłam do domu kolejne tytuły, czy to wypożyczone z biblioteki, czy to pożyczone z antykwariatu i niestety one przegrywały z innymi książkami, które wolałam czytać. Przeczytałam za to pojedyncze tytuły polskich autorów w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki przy mojej osiedlowej bibliotece. To były całkiem udane lektury, cieszę się, że je przeczytałam, ale sama z własnej woli bym po nie nie sięgnęła.
 
W pracy jednak nie chodzi o mnie, tylko o klientów-czytelników. W pracy codziennie staram się, aby czytelnicy znaleźli na półkach antykwariatu coś interesującego dla siebie. A kryminały to chyba najbardziej przywiązująca do siebie czytelników kategoria. Takiego głodu jak w oczach klientów przychodzących regularnie pytać, czy są nowe "jamniki", czy "labirynty", nie widzimy chyba u żadnych innych grup czytelników. Z niektórymi bardzo uzależnionymi zawieramy nawet niepisane umowy na wypożyczanie, bo nie ma sensu kupowanie np. 5 książek co tydzień i potem przynoszenie ich do skupu. Także jeśli chodzi o skupowanie książek jesteśmy wyczulone na te gatunki, których szczególnie poszukują nasi klienci. Dlatego zawsze chętnie kupujemy kryminały, bo wiemy jaką radość wywołają u swoich kolejnych czytelników.
 
Podsumowując, te dwa punkty widzenia (czytelniczki i antykwariuszki) tak naprawdę się mieszają. W miejsce kryminałów można przecież wstawić dowolną inną dziedzinę, która jest dla kogoś szczególna i o którą musimy w antykwariacie szczególnie dbać. Chcemy przecież, żeby wszyscy nasi czytelnicy byli zadowoleni. Wtedy antykwariat będzie działał i pracował dla dobra mieszkańców miasta i zamiejscowych klientów wysyłkowych.
Teraz w antykwariacie obowiązuje rabat -10% na wszystkie książki z działu Kryminały.
Tutaj nasza oferta online: Kryminały.
 
O biznesowym podejściu do tego tematu napisałam na LinkedIn.

14.09.2020

Na pewno w czytaniu kryminałów jest coś ekscytującego, skoro tyle osób je czyta. Chyba chodzi o śledzenie wątku "kto zabił" i docieranie do rozwiązania, o poznanie motywów i odgadywanie zostawionych przez autora zagadek. To rzeczywiście wciągające, być może nawet uzależniające.
 
Można spojrzeć na tę kwestię z drugiej strony: może właśnie wciągający kryminał przekona kogoś nieczytającego do czytania? Zarówno dzieci, jak i młodzież i dorośli znajdą w aktualnej ofercie księgarń, antykwariatów i bibliotek historie z wątkiem kryminalnym. Dla dzieci będzie to oczywiście w odpowiedni sposób napisana opowieść, gdzie czarny charakter to najczęściej złodziej czy oszust. W książkach dla młodych dorosłych pojawiają się poważniejsze przestępstwa, czasem też historie miłosne, bohaterowie fantastyczni. W kryminałach dla dorosłych czytelników pomysłowość autorów jeśli chodzi o motywy i techniki zadawania śmierci osiąga pełnię.
 
 
Dwa lata temu na Targach Książki w Krakowie byłam na spotkaniu ze szwedzkimi pisarzami i przedstawicielami rynku książki, gdzie dyskutowano o tym, jak to jest, że w Szwecji wszyscy czytają, o książkach piszą lokalne i ogólnokrajowe dzienniki itd. Jednym z gości spotkania był Martin Widmark, autor m. in. serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Jego zdaniem najważniejsza w przyciągnięciu nieczytających do książek jest intryga, czyli ten wątek tajemnicy, która się stopniowo wraz z czytaniem kolejnych stron rozwiązuje.
 
To chyba właśnie ta tajemnica i jej stopniowe rozwiązywanie stoi za sukcesem kryminałów. Jakkolwiek jest, to dobrze, że czytamy. Czytanie zawsze rozwija, pomaga, relaksuje, odrywa od problemów, rozszerza horyzonty, pomaga zrozumieć świat i drugiego człowieka.
 
A Wy, czy czytacie kryminały? Jeśli tak, to jakie są Wasze ulubione? Czy są to książki konkretnego autora? Jeśli nie czytacie, to dlaczego?
 
Nasz dział Kryminały znajduje się w antykwariacie stacjonarnym przy ulicy Wysokiej 16 w Toruniu w górnym "starym" antykwariacie. Wszystkie tytuły dostępne są online w naszym sklepie internetowym.
  

11.09.2020

Kolejny tydzień tematyczny w antykwariacie zaczyna się w piątek 11 września. Tematem tygodnia będą teraz kryminały, czyli książki opowiadające o zbrodniach i przestępstwach, tych którzy je popełnili i tych, którzy je badają. Jeśli lubicie czytać takie książki, śledzić i dociekać kto zabił i dlaczego, to zapraszamy do naszego sklepu internetowego, gdzie na wszystkie tytuły z działu Kryminał obowiązuje rabat 10%. Codziennie będziemy zajmować się tymi książkami i przedstawiać je Wam. Jeśli macie ochotę podzielić się swoimi ulubionymi tytułami z tego gatunku prozy, porozmawiać o fenomenie gatunku, zastanowić się nad ich treścią, to zapraszamy do komentowania. Będziemy wdzięczne za wszelkie Wasze spostrzeżenia.

 

5.09.2020-11.09.2020 Tydzień z Historią

9.09.2020

Historia to nie tylko poważna dziedzina naukowa, to też okazja do zabawy i rozrywki.
W książce pt. 500 zagadek historycznych znajdziemy pogrupowane tematycznie zagadki np.:
O czym zdecydowały bitwy...?
Który z władców miał przydomek...?
Do kogo należały...?
Od kiedy znane były w Polsce...?
Co się stało w Polsce w roku...?
Ułóż chronologicznie budowle!
Jaką śmiercią zmarli...?
Czy się spotkali...?
Rzeki, kanały, morza...
Z jakim zwierzęciem wiążesz...?
i wiele innych.
 
 
Takie i podobne zagadki można układać na podstawie wielu innych książek czy atlasów historycznych. Także scenariusze zabaw z historią w tle mogą być różne, można wykorzystać grę w kalambury, w skojarzenia, dla młodszych dzieci atrakcyjne mogą być np. próby wykonania tańców historycznych i opowieści o nich lub przebieranie się w stroje z dawnych epok. Historia to kopalnia pomysłów na spędzanie czasu z dziećmi i naukę przy okazji. Nasza oferta książek z zakresu historii jest tutaj.
 

8.09.2020

W antykwariacie mamy wiele działów. Niektóre z nich są niewielkie i składają się tylko z kilku, kilkunastu książek, a niektóre są na tyle duże, że swobodnie mogłyby zasilić wszystkie półki w naszym małym, górnym antykwariacie. Do takich działów należy HISTORIA, która w tym tygodniu przeceniona jest o 10 %.
 
 
Specyfika tego działu polega na tym, że wśród książek używanych jest sporo książek nowych, prosto z wydawnictw. Są to często tytuły niszowe, regionalne, lokalne, jeśli chodzi o tematykę. Zwykle napisane i wydane przez pasjonatów "dzieła życia" na temat ich pasji, np. dziejów miejscowości, historii lokalnej linii kolejowej, rodu ziemiańskiego, czy stylu architektonicznego.
Dział Historia fizycznie znajduje się w dolnym, nowym antykwariacie przy ulicy Wysokiej 16 z wejściem od Dominikańskiej, a online wszystkie książki można przeglądać tutaj.

7.09.2020

W dziale Historia, który w tym tygodniu ma swój Tydzień w naszym antykwariacie, mamy około 2000 tytułów skatalogowanych i niezliczone ilości tytułów jeszcze nie opracowanych. Wśród tych książek są ogólne opracowania dotyczące historii powszechnej, zawierające w jednej książce całą historię świata, są bardziej szczegółowe wydania dotyczące epok, czy państw, są też bardzo drobiazgowo opisane pojedyncze wydarzenia historyczne czy postaci.
 
W naszym sklepie internetowym dział "Historia" dzieli się na:
 
Nauki pomocnicze, w których mamy jeszcze wydzieloną:
Historię powszechną, z podziałem na okresy historyczne
Historię Polski, też z podziałem na okresy historyczne
 
Każdy z działów zawiera sporo książek do wyboru, zapraszamy do przeglądania. Dla tych, którzy nie czują szczególnego zainteresowania historią i nie mają jeszcze swojego ulubionego okresu w dziejach naszej cywilizacji, polecamy Ilustrowaną historię świata pod redakcją Geoffreya Parkera z 1995 roku. Na 480 stronach przeczytamy i obejrzymy ilustracje o najważniejszych historycznych wydarzeniach i procesach.
 
 
 

Książki o historii to nasz nowy temat tygodnia. Od prehistorii i archeologii aż po historię najnowszą powszechną i polską. Na temat poczynań człowiek na planecie Ziemia napisano mnóstwo książek. Antykwariat obniża ceny wszystkich ze swojej oferty o 10%. Zapraszamy do naszego sklepu internetowego, gdzie czeka ponad 2000 tytułów: Historia oraz do antykwariatu stacjonarnego (dolny antykwariat z wejściem od ulicy Dominikańskiej).

#antykwariat #książki #toruń #księgarnia #kameralnaksięgarnia #toruńskiantykwariat #antykwariatksięgarski #ulicaWysoka16 #kupujlokalnie #buylocal #indiebookshop #bookstore #buchhandlung #wysoka16 #książkiużywane #stareksiążki #oldbooks #promocja #toruńskastarówka #dobremiejsce #księgarniakameralna #bookshop #secondhandbookshop #pachnieantykwariatem #historia #history

LinkedIn

 

31.08.2020-4.09.2020 Tydzień z Poezją

4.09.2020

Dziś kończymy tydzień z poezją. Przez cały tydzień pogoda dzielnie nas wspierała: padał deszcz i było refleksyjnie, jesiennie, nastrojowo.

Ale to tylko patrząc z zewnątrz tak wygląda poetycznie, w rzeczywistości w antykwariacie ten tydzień był gorący od emocji szkolnych:) Starsze dzieci antykwariuszki zaczęły rok szkolny i w związku z tym zapanowała wielka radość, ale też lęk i stres jak to będzie. Na razie wszystko idzie świetnie. A na uspokojenie czytamy wiersze i na spokojnie planujemy.

Żeby zakończyć ten tydzień optymistycznie i z energią, zachęcamy do wejścia na naszą stronę www.antykwariat-torun.pl i skorzystania z rabatu 10%, który obowiązuje jeszcze do godziny 18 na wszystkie książki w kategorii "Poezja polska". Czeka tam prawie 500 tytułów w cenach zaczynających się już od kilku złotych. Może warto zaopatrzyć się w tomik poezji na nadchodzącą jesień?

Poezje wybrane / Józef Wybicki

Poezje i dramaty / Karol Wojtyła

Niebo w dobrym humorze / Jan Twardowski

 

Dom Spokojnej Młodości : Wiersze wybrane / Ewa Lipska

Myszeidos Pieśni X / Ignacy Krasicki

Poezje / Maria Konopnicka

3.09.2020

Na naszych półkach z poezją jest sporo poetów zapomnianych lub nigdy nie poznanych na szerszą skalę. Czasami są to poeci "jednorazowi", czyli tacy, którzy po jednym tomiku stwierdzili, że już wystarczy. Są też tomiki poetów lokalnych, których twórczość jest dobrze znana w ich regionie. Mamy też antologie wierszy różnych autorów, których twórczość została zbiorczo wydana przez np. szkołę, samorząd lokalny czy stowarzyszenie. Czy warto ich czytać? Oczywiście!

Landszaft z wędrującym dnem / Janusz Żernicki

Kaktusowe ogrody / Danuta Kunstler-Langer

 

 

Boże, Śniegu za oknami / Marian Kostek-Zieliński

Gdy pisać znaczy coś więcej... / Agata Krzyżanowska

 

Do matki / wyboru wierszy dokonał i posłowiem opatrzył Jan Nagrabiecki

Dziecku / wyboru wierszy dokonał i posłowiem opatrzył Jan Nagrabiecki

Jeśli macie ochotę odkryć to, co zapomniane, nieodkryte, nieznane, zapraszamy do nas! Antykwariat jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 10-18 i w soboty 10-15.

Nasz sklep internetowy www.antykwariat-torun.pl jest czynny non-stop i bardzo się z tego cieszymy, bo składacie zamówienia właściwie przez całą dobę. Dziękujemy Wam za to.

Informujemy, że czynsz za kolejny miesiąc antykwariat opłacił bez problemu tylko i wyłącznie dzięki Waszym zakupom stacjonarnym i internetowym. Z takimi Klientami-Przyjaciółmi antykwariat w Toruniu będzie funkcjonował długo i szczęśliwie. Dziękujemy!

Nieustająco zachęcamy do czytania, pochłaniania wiedzy, zaspokajania głodu czytelniczego historiami romantycznymi, kryminalnymi, fantastycznymi, takimi, jakie lubicie najbardziej. Czytanie to same plusy: rozwija się myślenie, w losach bohaterów odnajdujemy analogie do naszego życia i widzimy różne możliwości postępowania, poznajemy innych ludzi, inne punkty widzenia, inne miejsca, stajemy się lepszymi ludźmi.

Link do LinkedIn

2.09.2020

Tydzień z poezją trwa, pogoda nam sprzyja, w Toruniu deszcz dzwoni o szyby. Dziś pokazujemy kilka książek z naszej półki z poezją polską.

Pierwsze zdjęcie to Wiersze wybrane / Jan Brzechwa z 1955 roku.

Gdy myślimy o Brzechwie, to przychodzi nam na myśl przede wszystkim poezja dla dzieci i klasyki takie jak "Kaczka Dziwaczka", która połknęła dwa złote, "Na straganie" czy "Leń". Jednak Brzechwa wbrew pozorom, nie pisał jedynie wierszyków dla dzieci, a wręcz można rzec, że ma bogaty dorobek poezji "dorosłej"

Oto przykład:

"Wiosna"

Je­śli przyj­dzie kie­dy­kol­wiek ta dziew­czy­na,
Któ­ra sta­ła ze­szłej wio­sny u mych wrót,
Ty jej po­wiedz, że się wio­sna znów za­czy­na
I że wro­ta na­dal pa­trzą się na wschód.

Je­śli spy­ta, jak w tym roku mi na imię,
Jak się wcie­la nie­wi­dzial­na moja twarz,
Ty jej po­wiedz, że tę­sk­ni­łem do niej w zi­mie,
Bez­i­mien­ną w snach jej śnież­nych peł­niąc straż.

Niech przy­bę­dzie nie­obec­na mię­dzy nami,
Niech sta­ran­nie spło­szy cie­nia swe­go chłód;
Ja tak samo będę czu­wał za wro­ta­mi
I tak samo nie otwo­rzę jej twych wrót.

Książkę ze zdjęcia (Wiersze wybrane / Jan Brzechwa) można obejrzeć tutaj.

Na kolejnych zdjęciach:

Wiersze i poematy / Władysław Broniewski

Wiersze wybrane / Franciszek Dionizy Kniaźnin

Poezje wybrane / Jan Kochanowski

Kainowe wiano / Maksymilian Bart-Kozłowski

Po więcej wierszy zapraszamy do antykwariatu przy ulicy Wysokiej 16 w Toruniu i do naszego sklepu internetowego.

LinkedIn

1.09.2020

W antykwariacie trwa tydzień z poezją. Dziś rozmyślamy o tym, czym się kierujemy przy wyborze wierszy do czytania. Czy z wierszami jest jak z piosenkami, lubimy te, które już raz słyszeliśmy/czytaliśmy? Czy często sięgamy po tomiki nieznanych nam wcześniej poetów? Czy korzystamy z poleceń znajomych?

 

My w antykwariacie zawsze stawiamy na różnorodność i równouprawnienie. Na naszych półkach obok siebie stoją wiersze autorstwa noblistów i debiutanckie tomiki lokalnych autorów, mamy używane egzemplarze i zamawiamy nowe z hurtowni i wydawnictw, mamy antologie różnych autorów zebrane w zbiorki np. na temat morza oraz różnego rodzaju zestawy aforyzmów, afirmacji czy złotych myśli.

Dla relaksu, dla refleksji, dla poszerzenia horyzontów, każdy powód jest dobry, żeby sięgnąć po poezję.

 

Zapraszamy do antykwariatu stacjonarnego: ul. Wysoka 16, 87-100 Toruń. Dział Poezja polska jest w naszym nowym pomieszczeniu z wejściem od ulicy Dominikańskiej. Poezja autorów zagranicznych jest w starym antykwariacie z wejściem od ulicy Wysokiej. Całość zebrana jest w naszym sklepie internetowym:
Poezja polska
i
Poezja obca

 

Nasz profil na LinkedIn jest tu.

31.08.2020

Nowy tydzień tematyczny zaczynamy tym razem w poniedziałek. Kończy się lato, zaczyna się nowy rok szkolny, pełen niepewności, strachu, pewnie też stresu dla wielu uczniów i ich rodzin, nauczycieli, dyrektorów, pracowników szkół i nie tylko. Może w oderwaniu się od codziennych trosk pomogą książki? Może przeczytanie wiersza pozwoli spojrzeć inaczej na rzeczywistość? Może wierszyki czytane dzieciom przez rodziców lub innych bliskich pozwolą się zrelaksować i odpocząć po trudnym dniu w szkole? My w antykwariacie wierzymy, że odpowiedź na te pytanie brzmi: Tak! Wszystkie nasze książki z działu Poezja będą od poniedziałku 31 sierpnia do piątku 4 września tańsze o 10%. Sprawdźcie, czy może jest tam akurat coś dla Was: Poezja.

Piszemy też na LinkedIn.

#antykwariat #książki #toruń #księgarnia #kameralnaksięgarnia #toruńskiantykwariat #antykwariatksięgarski #ulicaWysoka16 #kupujlokalnie #buylocal #indiebookshop #bookstore #buchhandlung #wysoka16 #książkiużywane #stareksiążki #oldbooks #promocja #toruńskastarówka #dobremiejsce #księgarniakameralna #bookshop #secondhandbookshop #pachnieantykwariatem

#poezja #wiersze #epopeja #liryka

21.08.2020-28.08.2020 Tydzień z działem Turystyka

24,08,2020

Turystyka (i książki turystyczne) ma wiele oblicz zależnych od upodobań osoby-turysty (i autora).

Jedni mają upodobanie do zwiedzania z plecakiem "nieturystycznych", nieznanych szerzej miejsc i zdają się na los i instynkt, drudzy wolą walizki, prowadzenie wycieczki przez pilota/przewodnika i odwiedzanie miejsc, które trzeba zobaczyć. Każdy ma swoje indywidualne oczekiwania w podróży, swoją jej wizję. To, co łączy wszystkie podejścia, to książki czy po prostu wiedza, którą warto zdobyć przed podróżą. Oczywiście jest też podejście, żeby nie czytać:) Ale my go nie popieramy:)

Warto czytać książki o miejscach, do których chcemy pojechać. Niezależnie od naszej wizji podróżowania. A jeśli nasza sytuacja akurat nie pozwala na fizyczne odwiedzenie jakiegoś miejsca, to podróżujmy czytając.

 

 

 

Nasz dział Turystyka jest dobrze zaopatrzony w książki o miastach, państwach, regionach całego świata. Dział Turystyka w naszym sklepie internetowym jest podzielony geograficznie na: Polskę, Europę, Azję, Afrykę, Amerykę Północną, Amerykę Południową, Australię i Oceanię.

Tu adres sklepu internetowego.

Adres antykwariatu stacjonarnego: ul. Wysoka 16, 87-100 Toruń

Książki ze zdjęć:

Hawańskie ABC / Władysław Pawlak

Moskiewskie ABC / Jerzy Kraszewski, Jerzy Redlich

Budapesztańskie ABC / Tadeusz Olszański (1968) 

Wiedeń : Przewodnik / Witold Gostyński

Ten artykuł zamieściliśmy też na LinkedIn.

22.08.2020

W naszym dziale Turystyka najwięcej jest przewodników po Polsce. Dużo jest też o krajach europejskich i ich stolicach.

Dziś taki przewodnik z lat 70. czy 80. XX wieku nie może pewnie służyć za wiarygodne źródło wiedzy o mieście czy kraju. Żeby poznać jakieś miejsce takim, jakie jest dziś, trzeba kupić nowy przewodnik lub korzystać z aktualnych informacji on-line.

Na szczęście są wciąż pasjonaci, u których stare przewodniki znajdują nowy dom! Powodów zainteresowania takimi publikacjami jest kilka. Po pierwsze, wiele się zmieniło, ale wciąż pewne rzeczy są aktualne, np. historia miejsca, warunki geograficzne, lista zabytków wartych odwiedzenia. Po drugie, sposób pisania tego typu publikacji uległ zmianie przez lata i niektórym lepiej odpowiada ten dawniejszy. Ci czytelnicy twierdzą, że dawne przewodniki są lepiej opracowane, podają bardziej szczegółowe informacje. Po trzecie, dawne przewodniki zawierają dawne zdjęcia i mapy, które pokazują miejsca takimi, jakie były kiedyś. A historia miejsc jest dla wielu interesująca, np. dawny układ komunikacyjny funkcjonujący przed powstaniem nowych tras szybkiego ruchu. Czwarty powód, dla którego niektórzy czytelnicy wybierają książki używane, jest prozaiczny, to fakt, iż używane książki są często tańsze niż nowe. Powód piąty to kwestia związana bardziej ze światopoglądem, chodzi o ekologię i wykorzystanie ponownie starych przedmiotów. Są już tacy czytelnicy, którzy świadomie wybierają używane książki, podobnie jak używane meble, ubrania czy zabawki dla dzieci.

A jak jest z Wami? Czy używane przewodniki to jest dla Was sensowne rozwiązanie? Czy zabralibyście je w podróż?

Antykwaryczny dział Turystyka jest dostępny tutaj


Przypominamy, że teraz obowiązuje rabat -10% na wszystkie książki z tego działu.

Książki ze zdjęć są tutaj:

Królestwo Belgii

Budapeszt

LinkedIn

21.08.2020

W tym tygodniu polecamy szczególnie książki i mapy z działu Turystyka.

Warto czytać o miejscach, do których podróżujemy, planujemy podróżować lub podróżowaliśmy w przeszłości. W kontekście zmian klimatu, pandemii i indywidualnych możliwości finansowych może się okazać, że wcale nie trzeba koniecznie być w miejscu, które chcielibyśmy poznać. Może też się okazać, że magiczne miejsca warte zobaczenia są tuż obok, w naszej miejscowości lub niedaleko niej. Wzorem hobbita Bilba uważamy, że wystarczy wyjść z domu i pójść przed siebie, bo przygoda może czekać tuż za progiem.

Może zacząć już dziś i ruszyć z domu w nieoczywistym kierunku z zapasem wody i jedzenia i zobaczyć dokąd dojdziemy... O swojej miejscowości też dobrze wiedzieć co nieco, więc zapraszamy do odwiedzin w antykwariacie

- stacjonarnym przy ulicy Wysokiej 16 w Toruniu (dział Turystyka jest w nowym pomieszczeniu z wejściem od ulicy Dominikańskiej) oraz
- w antykwariacie internetowym, czyli www.antykwariat-torun.pl, w nim dział Turystyka jest dokładnie tu

Na wszystkie książki z działu Turystyka przez tydzień od piątku 21.08.2020 do piątku 28.08.2020 trwa promocja - 10%.

#antykwariat #książki #toruń #księgarnia #kameralnaksięgarnia #toruńskiantykwariat #antykwariatksięgarski #ulicaWysoka16 #kupujlokalnie #buylocal #indiebookshop #bookstore #buchhandlung #wysoka16 #książkiużywane #stareksiążki #oldbooks #promocja #toruńskastarówka #dobremiejsce #księgarniakameralna #bookshop #secondhandbookshop #pachnieantykwariatem
#turystyka #przewodniki #podróże #krajoznawstwo #wojaże

 

14.08.2020-21.08.2020 Tydzień działem Prawo

21.08.2020

Dziś kończy się tydzień z Prawem. Dla rozluźnienia atmosfery, po prezentowaniu Wam Konstytucji i innych ważnych przepisów, proponujemy lekturę reportaży z prawem w tle.

Tytuł zbioru to Ludzie i paragrafy, autorka: Barbara Seidler, Wydawnictwo Literackie 1988. Książka składa się z 22 reportaży, każdy zawiera dokładnie opisane okoliczności przestępstw oraz relacjonuje przebieg rozpraw sądowych, a także ogłoszone wyroki. Tutaj można przejrzeć książkę.

Ta książka stoi w antykwariacie na półce z literaturą faktu i reportażami. Jest tam więcej tego typu publikacji, jeśli więc zbrodnia, śledztwo, rozprawy sądowe i wyroki to coś, co Was interesuje, to zapraszamy do przejrzenia działu Literatura faktu-Reportaże.

Jak wiadomo (a może nie) takie reportaże śledcze mogą idealnie posłużyć jako kanwa do napisania powieści kryminalnej. Jeśli więc macie ochotę sprawdzić się jako autorka lub autor kryminału, to polecamy wizytę w naszym antykwariacie stacjonarnym przy ulicy Wysokiej 16 w Toruniu (dział Kryminały jest w górnym/starym antykwariacie z wejściem od Wysokiej) lub w naszym antykwariacie internetowym: Kryminał.

#antykwariat #książki #toruń #księgarnia #kameralnaksięgarnia #toruńskiantykwariat #antykwariatksięgarski #ulicaWysoka16 #kupujlokalnie #buylocal #indiebookshop #bookstore #buchhandlung #wysoka16 #książkiużywane #stareksiążki #oldbooks #promocja #toruńskastarówka #dobremiejsce #księgarniakameralna #bookshop #secondhandbookshop #pachnieantykwariatem
#prawo #prawnicze #kryminał #reportaż #literaturafaktu

LinkedIn

20.08.2020

W dziale Prawo w naszym antykwariacie znajdują się także książki z pogranicza innych dziedzin lub po prostu przydatne w codziennym życiu :

Vademecum konsumenta / opracowanie: Grażyna Rokicka

Warto pamiętać, że konsumenci to my wszyscy, kiedy kupujemy produkt lub korzystamy z usługi niezwiązanej z naszą działalnością zawodową lub gospodarczą. Konsumenci, jako słabsi uczestnicy rynku, są chronieni przez prawo, zarówno na szczeblu krajowym, jak i wspólnotowym. Prawa i obowiązku konsumentów są omówione w tej książce.

Elementy prawa dla ekonomistów / Wojciech Siuda

Znajomość prawa jest kluczowa dla funkcjonowania na kierowniczych stanowiskach we wszystkich działach gospodarki. Bez niej utrudnione jest podejmowanie decyzji oraz w ogóle funkcjonowanie w stosunkach gospodarczych. Z tej książki dowiemy się o najważniejszych dla ekonomii zagadnieniach z teorii prawa, prawa konstytucyjnego, administracyjnego, karnego i cywilnego.

Biuletyn Rzecznika Praw Obywatelskich - różne zeszyty - np. taki: Biuletyn Rzecznika Praw Obywatelskich - materiały. Zeszyt nr 31

O tym, czym zajmował się w danym czasie Rzecznik Praw Obywatelskich dowiedzieć się można z cyklicznie publikowanych Biuletynów. W 1996 roku były to takie sprawy jak:

Telefony-reklamacje zawyżonych rachunków telefonicznych

Dostępność świadczeń z funduszu socjalnego

Niektóre ograniczenia prawa do sądu w obowiązujących regulacjach

Rzecznik Praw Obywatelskich w obronie bezrobotnych

Wszystkie te i wiele innych książek są dostępne u nas w antykwariacie przy ulicy Wysokiej 16 (wejście od Dominikańskiej) w Toruniu oraz w naszym sklepie internetowym.

Nasz profil na LinkedIn.

19.08.2020

Dziś środa, kolejny dzień z działem Prawo, zapraszamy na prezentację kolejnych ciekawych książek.

Dziś polecamy Konstytucję jako wciągającą lekturę. Ostatnio jest o niej głośno, trafiła nawet na koszulki. Warto więc dowiedzieć się o co chodzi. Szczególnie można zwrócić uwagę na piękną Preambułę, ale też poszczególne artykuły i rozdziały napisane prostym i eleganckim językiem. Oczywiście warto zastanowić się nie tylko nad formą, ale też treścią. Treść to "najważniejszy akt prawny (ustawa zasadnicza) Rzeczypospolitej Polskiej". Cała Konstytucja jest dostępna on-line za darmo w wielu miejscach w sieci. My jednak, tak samo jak w przypadku innych książek, zachęcamy do zaopatrzenia się w egzemplarz papierowy. Książka drukowana działa bez prądu i bez internetu.

Konstytucja jest tu.

Naprawdę warto przeczytać Konstytucję i warto mieć ją w domu na półce, a jeśli znamy ją już bardzo dobrze, można przejść do studiowania historycznych polskich konstytucji lub konstytucji innych państw. Dość duży zbiór takich publikacji mamy w antykwariacie w naszym dziale Prawo.

Do piątku 21 sierpnia 2020 wszystkie książki z tego działu są u nas tańsze o 10%.\

  

 

 O Konstytucji piszemy też na LinkedIn.

18.08.2020

Książki z działu Prawo wywołują refleksje. U nas takie:

Jak działa państwo? Według jakich zasad? Kto je ustalił? Czy można je zmienić? Czy warto je znać?

Lubimy w antykwariacie takie powiedzenie: Trzeba wiedzieć coś o wszystkim i wszystko o czymś. Oczywiście nie dosłownie, bo nie da się wiedzieć wszystkiego, choćby o małym wycinku rzeczywistości. Ale myślimy, że warto mieć choćby bardzo ogólną wiedzę o wszystkim co nas otacza, a o jakimś małym obszarze, który nas wyjątkowo interesuje-wiedzę bardziej szczegółową.

Warto choćby ogólnie wiedzieć coś o prawie, zwłaszcza, że każdy ma z nim do czynienia. Na pewno warto interesować się nowymi przepisami, które wchodzą w życie i nas obowiązują, czy tego chcemy czy nie. Przepisy aktualnie obowiązujące są w bazach danych dostępnych online. W antykwariacie mamy mnóstwo wydań tych nieaktualnych, historycznych, ale też trochę nowszych i aktualnych. Dzięki porównaniu tych starych z nowymi można wyciągnąć wiele ciekawych wniosków.
Chcesz tego dokonać? Zapoznaj się z interesującym Cię działem prawa, jego rozwojem na przełomie ostatnich kilkudziesięciu lat i dowiedz się, czy zmiany są możliwe, czy zachodzą i w jakim tempie.
Źródła tej wiedzy zostają przecenione w naszym antykwariacie o 10%. Promocja obowiązuje do 21.08.

Książki ze zdjęć:

Prawo autorskie i prawa pokrewne / Rafał Golat

Przestępstwo płatnej protekcji w ustawodawstwie karnym PRL / Edmund Popek

Nasz profil na LinkedIn.

#antykwariat #książki #toruń #księgarnia #kameralnaksięgarnia #toruńskiantykwariat #antykwariatksięgarski #ulicaWysoka16 #kupujlokalnie #buylocal #indiebookshop #bookstore #buchhandlung #wysoka16 #książkiużywane #stareksiążki #oldbooks #promocja #toruńskastarówka #dobremiejsce #księgarniakameralna #bookshop #secondhandbookshop #pachnieantykwariatem
#prawo #prawnicze

17.08.2020

Tydzień prawniczy w antykwariacie trwa. Przyglądamy się ciekawym książkom z tej półki i zachęcamy Was do zapoznania się z nimi. Jeśli chcecie dowiedzieć się czym jest nowoczesny liberalizm (to pojęcie często pojawia się w debacie publicznej), to warto sięgnąć po książkę: Beniamin Constant : doktryna polityczno-prawna na tle epoki autorstwa Wacława Szyszkowskiego. Z tej książki dowiemy się skrótowo o życiu i działalności Constanta oraz o jego poglądach, szczególnie o jego koncepcji wolności.

Wikipedia tak ją skrótowo przedstawia:

"W myśli Constanta możemy wyróżnić kilka znaczeń wolności. Podstawą wolności jest, coraz bardziej pojmujący swoją odrębność i domagający się swoich spraw, człowiek. Constant, rozdzielając życie człowieka na sferę prywatną i publiczną, uważa, że wolnością jest prawo jednostki do sfery prywatności niezależnej od władzy i innych osób. Wolność ta ma być zagwarantowana prawem – prawem do własności i aktywnego działania w społeczeństwie. Jednostka ma mieć możliwość wolnego wyrażania swoich przekonań, formułowania myśli. Z tych praw wynikać mają wolności polityczne, takie jak możliwość zrzeszania się czy wolność religijna. Za niezbędną uznaje również wolność prasy. Jedynym ograniczeniem wolności człowieka ma być wolność innej jednostki."

Książka, którą dziś polecamy zawiera rozdział "Założenia ustrojowe", w którym opisane są: system wyborczy, monteskiuszowski podział władz, władza neutralna i uprawnieniami głowy państwa. W rozdziale "Ideolog liberalizmu" ukazane są poglądy Constanta na wolność osobistą, wolność religijną, wolność słowa i prasy, prawo do prywatności, prawo do własności i problemy socjalne.

Książka jest dostępna tutaj.

Cały dział Prawo jest dostępny tutaj.

W antykwariacie mamy demokrację i równouprawnienie, każda książka ma takie samo prawo do miejsca na naszych półkach, o ile nie nawołuje do nienawiści. W kolejne dni pokażemy inne tytuły z działu prawo.

O naszych wydarzeniach można także przeczytać na LinkedIn.

 14.08.2020

Zachęcamy do wzięcia udziału w tygodniu z działem książek prawniczych. To prawda, w większości to grube, nieaktualne już zbiory przepisów. Ale nie tylko! To także książki:
popularnonaukowe i poradnikowe (np. Jeszcze bliżej prawa : zbiór felietonów prasowych / Zbigniew Standar, 1995),
historyczne (np. Konstytucje polskie w rozwoju dziejowym 1791-1982 / Mieczysław Adamczyk, Stefan Pastuszka, 1985),
biograficzne (np. Cesare Beccaria 1738-1794 : reformator prawa karnego i jego epoka / red. Stanisław Salmonowicz, 1995),
filozoficzne, kryminologiczne (np. W kręgu kryminologii radykalnej / Lech Falandysz, 1986),
statuty i regulaminy (np. Statuty spółdzielni produkcyjnych, 1953),
na temat historii ustroju Polski i innych państw (np. Historia ustroju Polski 1764-1939 / Andrzej Ajnenkiel i inni, 1969),
i wiele innych ciekawych publikacji.
Jeśli chcecie poznać bliżej naturę prawa, warto zacząć od czytania i zaznajomienia się z tą dziedziną. Zapraszamy do naszego antykwariatu w Toruniu przy ulicy Wysokiej 16 (wejście od Dominikańskiej) oraz na naszą stronę.
Na wszystkie książki z tego działu obowiązuje przez tydzień rabat -10%.

 

7.08.2020-14.08.2020 Tydzień z działem Kulinaria

14.08.2020

Dziś kończymy tydzień z książkami kulinarnymi. Mamy nadzieję, że przekonaliście się do nich.

Są pomocne nie tylko w kwestii przepisów czy inspiracji w gotowaniu na co dzień i przy specjalnych okazjach. Niosą także mnóstwo informacji o żywieniu, zdrowiu, zwyczajach i kulturze danego regionu czy kraju. W książkach wydawanych w latach 80. XX wieku znajdziemy praktyczne porady o oszczędzaniu. Są to szczegółowe wskazówki dotyczące oszczędnego przygotowywania posiłków, jak i ogólne zasady oszczędnego gospodarowania.

Tak się potoczyła historia świata, że te porady z lat kryzysu gospodarczego świetnie pasują do dzisiejszych realiów kryzysu klimatycznego, promowania ekologicznego stylu życia i trendu zero waste. Dlatego szczególnie polecamy Waszej uwadze książki i broszury z lat 80. Jest w nich wiedza o tym jak wykorzystywać składniki bez marnowania, jak przechowywać potrawy, żeby się nie zepsuły, jak wykorzystać np. ziemniaki z obiadu do przygotowania kolacji.

Polecamy Waszej uwadze książki (ponad 300 tytułów) z działu Kulinaria: